| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| inactivo inactives inactiva inactivem inactiveu inactiven | inactivava inactivaves inactivava inactivàvem inactivàveu inactivaven | inactiví inactivares inactivà inactivàrem inactivàreu inactivaren | inactivaré inactivaràs inactivarà inactivarem inactivareu inactivaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| inactivaria inactivaries inactivaria inactivaríem inactivaríeu inactivarien | inactivi inactivis inactivi inactivem inactiveu inactivin | inactivés inactivessis inactivés inactivéssim inactivéssiu inactivessin | inactiva inactivi inactivem inactiveu inactivin | ||
| Infinitiu | inactivar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | inactivant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar