| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| ratxejo ratxeges ratxeja ratxegem ratxegeu ratxegen | ratxejava ratxejaves ratxejava ratxejàvem ratxejàveu ratxejaven | ratxegí ratxejares ratxejà ratxejàrem ratxejàreu ratxejaren | ratxejaré ratxejaràs ratxejarà ratxejarem ratxejareu ratxejaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| ratxejaria ratxejaries ratxejaria ratxejaríem ratxejaríeu ratxejarien | ratxegi ratxegis ratxegi ratxegem ratxegeu ratxegin | ratxegés ratxegessis ratxegés ratxegéssim ratxegéssiu ratxegessin | ratxeja ratxegi ratxegem ratxegeu ratxegin | ||
| Infinitiu | ratxejar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | ratxejant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: pujar