| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| empriuo empriues empriua empriuem empriueu empriuen | empriuava empriuaves empriuava empriuàvem empriuàveu empriuaven | empriuí empriuares empriuà empriuàrem empriuàreu empriuaren | empriuaré empriuaràs empriuarà empriuarem empriuareu empriuaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| empriuaria empriuaries empriuaria empriuaríem empriuaríeu empriuarien | empriui empriuis empriui empriuem empriueu empriuin | empriués empriuessis empriués empriuéssim empriuéssiu empriuessin | empriua empriui empriuem empriueu empriuin | ||
| Infinitiu | empriuar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | empriuant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar