| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| comminueixo comminueixes comminueix comminuïm comminuïu comminueixen | comminuïa comminuïes comminuïa comminuíem comminuíeu comminuïen | comminuí comminuïes comminuí comminuírem comminuíreu comminuïren | comminuiré comminuiràs comminuirà comminuirem comminuireu comminuiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| comminuiria comminuiries comminuiria comminuiríem comminuiríeu comminuirien | comminueixi comminueixis comminueixi comminuïm comminuïu comminueixin | comminuís comminuïssis comminuís comminuíssim comminuíssiu comminuïssin | comminueix comminueixi comminuïm comminuïu comminueixin | ||
| Infinitiu | comminuir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | comminuint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: instruir