transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| xurmo xurmes xurma xurmem xurmeu xurmen | xurmava xurmaves xurmava xurmàvem xurmàveu xurmaven | xurmí xurmares xurmà xurmàrem xurmàreu xurmaren | xurmaré xurmaràs xurmarà xurmarem xurmareu xurmaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| xurmaria xurmaries xurmaria xurmaríem xurmaríeu xurmarien | xurmi xurmis xurmi xurmem xurmeu xurmin | xurmés xurmessis xurmés xurméssim xurméssiu xurmessin | xurma xurmi xurmem xurmeu xurmin | ||
| Infinitiu | xurmar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | xurmant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana