| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| naixo naixes naix naixem naixeu naixen | naixia naixies naixia naixíem naixíeu naixien | naixí / nasquí naixeres / nasqueres naixé / nasqué naixérem / nasquérem naixéreu / nasquéreu naixeren / nasqueren | naixeré naixeràs naixerà naixerem naixereu naixeran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| naixeria naixeries naixeria naixeríem naixeríeu naixerien | naixi naixis naixi naixem / nasquem naixeu / nasqueu naixin | naixés / nasqués naixessis / nasquessis naixés / nasqués naixéssim / nasquéssim naixéssiu / nasquéssiu naixessin / nasquessin | naix naixi naixem / nasquem naixeu naixin | ||
| Infinitiu | nàixer | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | naixent | ||||
| Participi |
|