| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| fotosintetitzo fotosintetitzes fotosintetitza fotosintetitzem fotosintetitzeu fotosintetitzen | fotosintetitzava fotosintetitzaves fotosintetitzava fotosintetitzàvem fotosintetitzàveu fotosintetitzaven | fotosintetitzí fotosintetitzares fotosintetitzà fotosintetitzàrem fotosintetitzàreu fotosintetitzaren | fotosintetitzaré fotosintetitzaràs fotosintetitzarà fotosintetitzarem fotosintetitzareu fotosintetitzaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| fotosintetitzaria fotosintetitzaries fotosintetitzaria fotosintetitzaríem fotosintetitzaríeu fotosintetitzarien | fotosintetitzi fotosintetitzis fotosintetitzi fotosintetitzem fotosintetitzeu fotosintetitzin | fotosintetitzés fotosintetitzessis fotosintetitzés fotosintetitzéssim fotosintetitzéssiu fotosintetitzessin | fotosintetitza fotosintetitzi fotosintetitzem fotosintetitzeu fotosintetitzin | ||
| Infinitiu | fotosintetitzar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | fotosintetitzant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar