| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| aixormo aixormes aixorma aixormem aixormeu aixormen | aixormava aixormaves aixormava aixormàvem aixormàveu aixormaven | aixormí aixormares aixormà aixormàrem aixormàreu aixormaren | aixormaré aixormaràs aixormarà aixormarem aixormareu aixormaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| aixormaria aixormaries aixormaria aixormaríem aixormaríeu aixormarien | aixormi aixormis aixormi aixormem aixormeu aixormin | aixormés aixormessis aixormés aixorméssim aixorméssiu aixormessin | aixorma aixormi aixormem aixormeu aixormin | ||
| Infinitiu | aixormar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | aixormant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar