| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| acilo aciles acila acilem acileu acilen | acilava acilaves acilava acilàvem acilàveu acilaven | acilí acilares acilà acilàrem acilàreu acilaren | acilaré acilaràs acilarà acilarem acilareu acilaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| acilaria acilaries acilaria acilaríem acilaríeu acilarien | acili acilis acili acilem acileu acilin | acilés acilessis acilés aciléssim aciléssiu acilessin | acila acili acilem acileu acilin | ||
| Infinitiu | acilar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | acilant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar