transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| peixo peixes peixa peixem peixeu peixen | peixava peixaves peixava peixàvem peixàveu peixaven | peixí peixares peixà peixàrem peixàreu peixaren | peixaré peixaràs peixarà peixarem peixareu peixaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| peixaria peixaries peixaria peixaríem peixaríeu peixarien | peixi peixis peixi peixem peixeu peixin | peixés peixessis peixés peixéssim peixéssiu peixessin | peixa peixi peixem peixeu peixin | ||
| Infinitiu | peixar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | peixant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar