transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| nomino nomines nomina nominem nomineu nominen | nominava nominaves nominava nominàvem nominàveu nominaven | nominí nominares nominà nominàrem nominàreu nominaren | nominaré nominaràs nominarà nominarem nominareu nominaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| nominaria nominaries nominaria nominaríem nominaríeu nominarien | nomini nominis nomini nominem nomineu nominin | nominés nominessis nominés nominéssim nominéssiu nominessin | nomina nomini nominem nomineu nominin | ||
| Infinitiu | nominar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | nominant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : nominació