transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| empeçolo empeçoles empeçola empeçolem empeçoleu empeçolen | empeçolava empeçolaves empeçolava empeçolàvem empeçolàveu empeçolaven | empeçolí empeçolares empeçolà empeçolàrem empeçolàreu empeçolaren | empeçolaré empeçolaràs empeçolarà empeçolarem empeçolareu empeçolaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| empeçolaria empeçolaries empeçolaria empeçolaríem empeçolaríeu empeçolarien | empeçoli empeçolis empeçoli empeçolem empeçoleu empeçolin | empeçolés empeçolessis empeçolés empeçoléssim empeçoléssiu empeçolessin | empeçola empeçoli empeçolem empeçoleu empeçolin | ||
| Infinitiu | empeçolar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | empeçolant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar