transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| desproporciono desproporciones desproporciona desproporcionem desproporcioneu desproporcionen | desproporcionava desproporcionaves desproporcionava desproporcionàvem desproporcionàveu desproporcionaven | desproporcioní desproporcionares desproporcionà desproporcionàrem desproporcionàreu desproporcionaren | desproporcionaré desproporcionaràs desproporcionarà desproporcionarem desproporcionareu desproporcionaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| desproporcionaria desproporcionaries desproporcionaria desproporcionaríem desproporcionaríeu desproporcionarien | desproporcioni desproporcionis desproporcioni desproporcionem desproporcioneu desproporcionin | desproporcionés desproporcionessis desproporcionés desproporcionéssim desproporcionéssiu desproporcionessin | desproporciona desproporcioni desproporcionem desproporcioneu desproporcionin | ||
| Infinitiu | desproporcionar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | desproporcionant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar