transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| desconeixo desconeixs desconeix desconeixem desconeixeu desconeixen | desconeixia desconeixies desconeixia desconeixíem desconeixíeu desconeixien | desconeixí desconeixeres desconeixé desconeixérem desconeixéreu desconeixeren | desconeixeré desconeixeràs desconeixerà desconeixerem desconeixereu desconeixeran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| desconeixeria desconeixeries desconeixeria desconeixeríem desconeixeríeu desconeixerien | desconeixi desconeixis desconeixi desconeixem desconeixeu desconeixin | desconeixés desconeixessis desconeixés desconeixéssim desconeixéssiu desconeixessin | desconeix desconeixi desconeixem desconeixeu desconeixin | ||
| Infinitiu | desconeixer | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | desconeixent | ||||
| Participi |
|