transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| intrueixo intrueixes intrueix intruïm intruïu intrueixen | intruïa intruïes intruïa intruíem intruíeu intruïen | intruí intruïes intruí intruírem intruíreu intruïren | intruiré intruiràs intruirà intruirem intruireu intruiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| intruiria intruiries intruiria intruiríem intruiríeu intruirien | intrueixi intrueixis intrueixi intruïm intruïu intrueixin | intruís intruïssis intruís intruíssim intruíssiu intruïssin | intrueix intrueixi intruïm intruïu intrueixin | ||
| Infinitiu | intruir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | intruint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: instruir
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana