transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| metamorfitzo metamorfitzes metamorfitza metamorfitzem metamorfitzeu metamorfitzen | metamorfitzava metamorfitzaves metamorfitzava metamorfitzàvem metamorfitzàveu metamorfitzaven | metamorfitzí metamorfitzares metamorfitzà metamorfitzàrem metamorfitzàreu metamorfitzaren | metamorfitzaré metamorfitzaràs metamorfitzarà metamorfitzarem metamorfitzareu metamorfitzaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| metamorfitzaria metamorfitzaries metamorfitzaria metamorfitzaríem metamorfitzaríeu metamorfitzarien | metamorfitzi metamorfitzis metamorfitzi metamorfitzem metamorfitzeu metamorfitzin | metamorfitzés metamorfitzessis metamorfitzés metamorfitzéssim metamorfitzéssiu metamorfitzessin | metamorfitza metamorfitzi metamorfitzem metamorfitzeu metamorfitzin | ||
| Infinitiu | metamorfitzar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | metamorfitzant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana