transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| catxo catxes catxa catxem catxeu catxen | catxava catxaves catxava catxàvem catxàveu catxaven | catxí catxares catxà catxàrem catxàreu catxaren | catxaré catxaràs catxarà catxarem catxareu catxaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| catxaria catxaries catxaria catxaríem catxaríeu catxarien | catxi catxis catxi catxem catxeu catxin | catxés catxessis catxés catxéssim catxéssiu catxessin | catxa catxi catxem catxeu catxin | ||
| Infinitiu | catxar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | catxant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana