transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| agilitzo agilitzes agilitza agilitzem agilitzeu agilitzen | agilitzava agilitzaves agilitzava agilitzàvem agilitzàveu agilitzaven | agilitzí agilitzares agilitzà agilitzàrem agilitzàreu agilitzaren | agilitzaré agilitzaràs agilitzarà agilitzarem agilitzareu agilitzaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| agilitzaria agilitzaries agilitzaria agilitzaríem agilitzaríeu agilitzarien | agilitzi agilitzis agilitzi agilitzem agilitzeu agilitzin | agilitzés agilitzessis agilitzés agilitzéssim agilitzéssiu agilitzessin | agilitza agilitzi agilitzem agilitzeu agilitzin | ||
| Infinitiu | agilitzar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | agilitzant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana