transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| xurriaquejo xurriaqueges xurriaqueja xurriaquegem xurriaquegeu xurriaquegen | xurriaquejava xurriaquejaves xurriaquejava xurriaquejàvem xurriaquejàveu xurriaquejaven | xurriaquegí xurriaquejares xurriaquejà xurriaquejàrem xurriaquejàreu xurriaquejaren | xurriaquejaré xurriaquejaràs xurriaquejarà xurriaquejarem xurriaquejareu xurriaquejaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| xurriaquejaria xurriaquejaries xurriaquejaria xurriaquejaríem xurriaquejaríeu xurriaquejarien | xurriaquegi xurriaquegis xurriaquegi xurriaquegem xurriaquegeu xurriaquegin | xurriaquegés xurriaquegessis xurriaquegés xurriaquegéssim xurriaquegéssiu xurriaquegessin | xurriaqueja xurriaquegi xurriaquegem xurriaquegeu xurriaquegin | ||
| Infinitiu | xurriaquejar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | xurriaquejant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: pujar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana