transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| xorrenco xorrenques xorrenca xorrenquem xorrenqueu xorrenquen | xorrencava xorrencaves xorrencava xorrencàvem xorrencàveu xorrencaven | xorrenquí xorrencares xorrencà xorrencàrem xorrencàreu xorrencaren | xorrencaré xorrencaràs xorrencarà xorrencarem xorrencareu xorrencaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| xorrencaria xorrencaries xorrencaria xorrencaríem xorrencaríeu xorrencarien | xorrenqui xorrenquis xorrenqui xorrenquem xorrenqueu xorrenquin | xorrenqués xorrenquessis xorrenqués xorrenquéssim xorrenquéssiu xorrenquessin | xorrenca xorrenqui xorrenquem xorrenqueu xorrenquin | ||
| Infinitiu | xorrencar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | xorrencant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: abarrocar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana