intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| xipollo xipolles xipolla xipollem xipolleu xipollen | xipollava xipollaves xipollava xipollàvem xipollàveu xipollaven | xipollí xipollares xipollà xipollàrem xipollàreu xipollaren | xipollaré xipollaràs xipollarà xipollarem xipollareu xipollaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| xipollaria xipollaries xipollaria xipollaríem xipollaríeu xipollarien | xipolli xipollis xipolli xipollem xipolleu xipollin | xipollés xipollessis xipollés xipolléssim xipolléssiu xipollessin | xipolla xipolli xipollem xipolleu xipollin | ||
| Infinitiu | xipollar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | xipollant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana