intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| xauxino xauxines xauxina xauxinem xauxineu xauxinen | xauxinava xauxinaves xauxinava xauxinàvem xauxinàveu xauxinaven | xauxiní xauxinares xauxinà xauxinàrem xauxinàreu xauxinaren | xauxinaré xauxinaràs xauxinarà xauxinarem xauxinareu xauxinaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| xauxinaria xauxinaries xauxinaria xauxinaríem xauxinaríeu xauxinarien | xauxini xauxinis xauxini xauxinem xauxineu xauxinin | xauxinés xauxinessis xauxinés xauxinéssim xauxinéssiu xauxinessin | xauxina xauxini xauxinem xauxineu xauxinin | ||
| Infinitiu | xauxinar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | xauxinant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana