intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| xaio xaies xaia xaiem xaieu xaien | xaiava xaiaves xaiava xaiàvem xaiàveu xaiaven | xaí xaiares xaià xaiàrem xaiàreu xaiaren | xaiaré xaiaràs xaiarà xaiarem xaiareu xaiaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| xaiaria xaiaries xaiaria xaiaríem xaiaríeu xaiarien | xaï xaïs xaï xaiem xaieu xaïn | xaiés xaiessis xaiés xaiéssim xaiéssiu xaiessin | xaia xaï xaiem xaieu xaïn | ||
| Infinitiu | xaiar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | xaiant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: acomboiar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana