transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| tergiverso tergiverses tergiversa tergiversem tergiverseu tergiversen | tergiversava tergiversaves tergiversava tergiversàvem tergiversàveu tergiversaven | tergiversí tergiversares tergiversà tergiversàrem tergiversàreu tergiversaren | tergiversaré tergiversaràs tergiversarà tergiversarem tergiversareu tergiversaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| tergiversaria tergiversaries tergiversaria tergiversaríem tergiversaríeu tergiversarien | tergiversi tergiversis tergiversi tergiversem tergiverseu tergiversin | tergiversés tergiversessis tergiversés tergiverséssim tergiverséssiu tergiversessin | tergiversa tergiversi tergiversem tergiverseu tergiversin | ||
| Infinitiu | tergiversar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | tergiversant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : tergiversació
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana