transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| tatxolino tatxolines tatxolina tatxolinem tatxolineu tatxolinen | tatxolinava tatxolinaves tatxolinava tatxolinàvem tatxolinàveu tatxolinaven | tatxoliní tatxolinares tatxolinà tatxolinàrem tatxolinàreu tatxolinaren | tatxolinaré tatxolinaràs tatxolinarà tatxolinarem tatxolinareu tatxolinaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| tatxolinaria tatxolinaries tatxolinaria tatxolinaríem tatxolinaríeu tatxolinarien | tatxolini tatxolinis tatxolini tatxolinem tatxolineu tatxolinin | tatxolinés tatxolinessis tatxolinés tatxolinéssim tatxolinéssiu tatxolinessin | tatxolina tatxolini tatxolinem tatxolineu tatxolinin | ||
| Infinitiu | tatxolinar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | tatxolinant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana