transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| tasto tastes tasta tastem tasteu tasten | tastava tastaves tastava tastàvem tastàveu tastaven | tastí tastares tastà tastàrem tastàreu tastaren | tastaré tastaràs tastarà tastarem tastareu tastaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| tastaria tastaries tastaria tastaríem tastaríeu tastarien | tasti tastis tasti tastem tasteu tastin | tastés tastessis tastés tastéssim tastéssiu tastessin | tasta tasti tastem tasteu tastin | ||
| Infinitiu | tastar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | tastant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : tastament, tast
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana