intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| sospiro sospires sospira sospirem sospireu sospiren | sospirava sospiraves sospirava sospiràvem sospiràveu sospiraven | sospirí sospirares sospirà sospiràrem sospiràreu sospiraren | sospiraré sospiraràs sospirarà sospirarem sospirareu sospiraran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| sospiraria sospiraries sospiraria sospiraríem sospiraríeu sospirarien | sospiri sospiris sospiri sospirem sospireu sospirin | sospirés sospiressis sospirés sospiréssim sospiréssiu sospiressin | sospira sospiri sospirem sospireu sospirin | ||
| Infinitiu | sospirar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | sospirant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana