intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| sil·logitzo sil·logitzes sil·logitza sil·logitzem sil·logitzeu sil·logitzen | sil·logitzava sil·logitzaves sil·logitzava sil·logitzàvem sil·logitzàveu sil·logitzaven | sil·logitzí sil·logitzares sil·logitzà sil·logitzàrem sil·logitzàreu sil·logitzaren | sil·logitzaré sil·logitzaràs sil·logitzarà sil·logitzarem sil·logitzareu sil·logitzaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| sil·logitzaria sil·logitzaries sil·logitzaria sil·logitzaríem sil·logitzaríeu sil·logitzarien | sil·logitzi sil·logitzis sil·logitzi sil·logitzem sil·logitzeu sil·logitzin | sil·logitzés sil·logitzessis sil·logitzés sil·logitzéssim sil·logitzéssiu sil·logitzessin | sil·logitza sil·logitzi sil·logitzem sil·logitzeu sil·logitzin | ||
| Infinitiu | sil·logitzar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | sil·logitzant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana