transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| ronyo ronyes ronya ronyem ronyeu ronyen | ronyava ronyaves ronyava ronyàvem ronyàveu ronyaven | ronyí ronyares ronyà ronyàrem ronyàreu ronyaren | ronyaré ronyaràs ronyarà ronyarem ronyareu ronyaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| ronyaria ronyaries ronyaria ronyaríem ronyaríeu ronyarien | ronyi ronyis ronyi ronyem ronyeu ronyin | ronyés ronyessis ronyés ronyéssim ronyéssiu ronyessin | ronya ronyi ronyem ronyeu ronyin | ||
| Infinitiu | ronyar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | ronyant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana