intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| ratxo ratxes ratxa ratxem ratxeu ratxen | ratxava ratxaves ratxava ratxàvem ratxàveu ratxaven | ratxí ratxares ratxà ratxàrem ratxàreu ratxaren | ratxaré ratxaràs ratxarà ratxarem ratxareu ratxaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| ratxaria ratxaries ratxaria ratxaríem ratxaríeu ratxarien | ratxi ratxis ratxi ratxem ratxeu ratxin | ratxés ratxessis ratxés ratxéssim ratxéssiu ratxessin | ratxa ratxi ratxem ratxeu ratxin | ||
| Infinitiu | ratxar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | ratxant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana