transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| rato rates rata ratem rateu raten | ratava rataves ratava ratàvem ratàveu rataven | ratí ratares ratà ratàrem ratàreu rataren | rataré rataràs ratarà ratarem ratareu rataran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| rataria rataries rataria rataríem rataríeu ratarien | rati ratis rati ratem rateu ratin | ratés ratessis ratés ratéssim ratéssiu ratessin | rata rati ratem rateu ratin | ||
| Infinitiu | ratar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | ratant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana