transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| racionalitzo racionalitzes racionalitza racionalitzem racionalitzeu racionalitzen | racionalitzava racionalitzaves racionalitzava racionalitzàvem racionalitzàveu racionalitzaven | racionalitzí racionalitzares racionalitzà racionalitzàrem racionalitzàreu racionalitzaren | racionalitzaré racionalitzaràs racionalitzarà racionalitzarem racionalitzareu racionalitzaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| racionalitzaria racionalitzaries racionalitzaria racionalitzaríem racionalitzaríeu racionalitzarien | racionalitzi racionalitzis racionalitzi racionalitzem racionalitzeu racionalitzin | racionalitzés racionalitzessis racionalitzés racionalitzéssim racionalitzéssiu racionalitzessin | racionalitza racionalitzi racionalitzem racionalitzeu racionalitzin | ||
| Infinitiu | racionalitzar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | racionalitzant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : racionalització
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana