intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| parlamento parlamentes parlamenta parlamentem parlamenteu parlamenten | parlamentava parlamentaves parlamentava parlamentàvem parlamentàveu parlamentaven | parlamentí parlamentares parlamentà parlamentàrem parlamentàreu parlamentaren | parlamentaré parlamentaràs parlamentarà parlamentarem parlamentareu parlamentaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| parlamentaria parlamentaries parlamentaria parlamentaríem parlamentaríeu parlamentarien | parlamenti parlamentis parlamenti parlamentem parlamenteu parlamentin | parlamentés parlamentessis parlamentés parlamentéssim parlamentéssiu parlamentessin | parlamenta parlamenti parlamentem parlamenteu parlamentin | ||
| Infinitiu | parlamentar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | parlamentant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana