transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| proporciono proporciones proporciona proporcionem proporcioneu proporcionen | proporcionava proporcionaves proporcionava proporcionàvem proporcionàveu proporcionaven | proporcioní proporcionares proporcionà proporcionàrem proporcionàreu proporcionaren | proporcionaré proporcionaràs proporcionarà proporcionarem proporcionareu proporcionaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| proporcionaria proporcionaries proporcionaria proporcionaríem proporcionaríeu proporcionarien | proporcioni proporcionis proporcioni proporcionem proporcioneu proporcionin | proporcionés proporcionessis proporcionés proporcionéssim proporcionéssiu proporcionessin | proporciona proporcioni proporcionem proporcioneu proporcionin | ||
| Infinitiu | proporcionar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | proporcionant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana