intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| prevarico prevariques prevarica prevariquem prevariqueu prevariquen | prevaricava prevaricaves prevaricava prevaricàvem prevaricàveu prevaricaven | prevariquí prevaricares prevaricà prevaricàrem prevaricàreu prevaricaren | prevaricaré prevaricaràs prevaricarà prevaricarem prevaricareu prevaricaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| prevaricaria prevaricaries prevaricaria prevaricaríem prevaricaríeu prevaricarien | prevariqui prevariquis prevariqui prevariquem prevariqueu prevariquin | prevariqués prevariquessis prevariqués prevariquéssim prevariquéssiu prevariquessin | prevarica prevariqui prevariquem prevariqueu prevariquin | ||
| Infinitiu | prevaricar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | prevaricant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: abarrocar
forma nominal : prevaricació
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana