transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| preuo preues preua preuem preueu preuen | preuava preuaves preuava preuàvem preuàveu preuaven | preuí preuares preuà preuàrem preuàreu preuaren | preuaré preuaràs preuarà preuarem preuareu preuaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| preuaria preuaries preuaria preuaríem preuaríeu preuarien | preui preuis preui preuem preueu preuin | preués preuessis preués preuéssim preuéssiu preuessin | preua preui preuem preueu preuin | ||
| Infinitiu | preuar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | preuant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana