transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| prenyo prenyes prenya prenyem prenyeu prenyen | prenyava prenyaves prenyava prenyàvem prenyàveu prenyaven | prenyí prenyares prenyà prenyàrem prenyàreu prenyaren | prenyaré prenyaràs prenyarà prenyarem prenyareu prenyaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| prenyaria prenyaries prenyaria prenyaríem prenyaríeu prenyarien | prenyi prenyis prenyi prenyem prenyeu prenyin | prenyés prenyessis prenyés prenyéssim prenyéssiu prenyessin | prenya prenyi prenyem prenyeu prenyin | ||
| Infinitiu | prenyar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | prenyant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana