transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| plomo plomes ploma plomem plomeu plomen | plomava plomaves plomava plomàvem plomàveu plomaven | plomí plomares plomà plomàrem plomàreu plomaren | plomaré plomaràs plomarà plomarem plomareu plomaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| plomaria plomaries plomaria plomaríem plomaríeu plomarien | plomi plomis plomi plomem plomeu plomin | plomés plomessis plomés ploméssim ploméssiu plomessin | ploma plomi plomem plomeu plomin | ||
| Infinitiu | plomar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | plomant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : plomada
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana