intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| pinyolo pinyoles pinyola pinyolem pinyoleu pinyolen | pinyolava pinyolaves pinyolava pinyolàvem pinyolàveu pinyolaven | pinyolí pinyolares pinyolà pinyolàrem pinyolàreu pinyolaren | pinyolaré pinyolaràs pinyolarà pinyolarem pinyolareu pinyolaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| pinyolaria pinyolaries pinyolaria pinyolaríem pinyolaríeu pinyolarien | pinyoli pinyolis pinyoli pinyolem pinyoleu pinyolin | pinyolés pinyolessis pinyolés pinyoléssim pinyoléssiu pinyolessin | pinyola pinyoli pinyolem pinyoleu pinyolin | ||
| Infinitiu | pinyolar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | pinyolant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana