transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| parafrasejo parafraseges parafraseja parafrasegem parafrasegeu parafrasegen | parafrasejava parafrasejaves parafrasejava parafrasejàvem parafrasejàveu parafrasejaven | parafrasegí parafrasejares parafrasejà parafrasejàrem parafrasejàreu parafrasejaren | parafrasejaré parafrasejaràs parafrasejarà parafrasejarem parafrasejareu parafrasejaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| parafrasejaria parafrasejaries parafrasejaria parafrasejaríem parafrasejaríeu parafrasejarien | parafrasegi parafrasegis parafrasegi parafrasegem parafrasegeu parafrasegin | parafrasegés parafrasegessis parafrasegés parafrasegéssim parafrasegéssiu parafrasegessin | parafraseja parafrasegi parafrasegem parafrasegeu parafrasegin | ||
| Infinitiu | parafrasejar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | parafrasejant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: pujar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana