transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| ortografio ortografies ortografia ortografiem ortografieu ortografien | ortografiava ortografiaves ortografiava ortografiàvem ortografiàveu ortografiaven | ortografií ortografiares ortografià ortografiàrem ortografiàreu ortografiaren | ortografiaré ortografiaràs ortografiarà ortografiarem ortografiareu ortografiaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| ortografiaria ortografiaries ortografiaria ortografiaríem ortografiaríeu ortografiarien | ortografiï ortografiïs ortografiï ortografiem ortografieu ortografiïn | ortografiés ortografiessis ortografiés ortografiéssim ortografiéssiu ortografiessin | ortografia ortografiï ortografiem ortografieu ortografiïn | ||
| Infinitiu | ortografiar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | ortografiant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: apariar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana