transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| nitro nitres nitra nitrem nitreu nitren | nitrava nitraves nitrava nitràvem nitràveu nitraven | nitrí nitrares nitrà nitràrem nitràreu nitraren | nitraré nitraràs nitrarà nitrarem nitrareu nitraran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| nitraria nitraries nitraria nitraríem nitraríeu nitrarien | nitri nitris nitri nitrem nitreu nitrin | nitrés nitressis nitrés nitréssim nitréssiu nitressin | nitra nitri nitrem nitreu nitrin | ||
| Infinitiu | nitrar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | nitrant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana