intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| malpareixo malpareixes malpareix malparim malpariu malpareixen | malparia malparies malparia malparíem malparíeu malparien | malparí malparires malparí malparírem malparíreu malpariren | malpariré malpariràs malparirà malparirem malparireu malpariran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| malpariria malpariries malpariria malpariríem malpariríeu malparirien | malpareixi malpareixis malpareixi malparim malpariu malpareixin | malparís malparissis malparís malparíssim malparíssiu malparissin | malpareix malpareixi malparim malpariu malpareixin | ||
| Infinitiu | malparir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | malparint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: servir
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana