transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| malaconsello malaconselles malaconsella malaconsellem malaconselleu malaconsellen | malaconsellava malaconsellaves malaconsellava malaconsellàvem malaconsellàveu malaconsellaven | malaconsellí malaconsellares malaconsellà malaconsellàrem malaconsellàreu malaconsellaren | malaconsellaré malaconsellaràs malaconsellarà malaconsellarem malaconsellareu malaconsellaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| malaconsellaria malaconsellaries malaconsellaria malaconsellaríem malaconsellaríeu malaconsellarien | malaconselli malaconsellis malaconselli malaconsellem malaconselleu malaconsellin | malaconsellés malaconsellessis malaconsellés malaconselléssim malaconselléssiu malaconsellessin | malaconsella malaconselli malaconsellem malaconselleu malaconsellin | ||
| Infinitiu | malaconsellar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | malaconsellant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana