transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| inquireixo inquireixes inquireix inquirim inquiriu inquireixen | inquiria inquiries inquiria inquiríem inquiríeu inquirien | inquirí inquirires inquirí inquirírem inquiríreu inquiriren | inquiriré inquiriràs inquirirà inquirirem inquirireu inquiriran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| inquiriria inquiriries inquiriria inquiriríem inquiriríeu inquiririen | inquireixi inquireixis inquireixi inquirim inquiriu inquireixin | inquirís inquirissis inquirís inquiríssim inquiríssiu inquirissin | inquireix inquireixi inquirim inquiriu inquireixin | ||
| Infinitiu | inquirir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | inquirint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: servir
forma nominal : inquisició
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana