transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| injurio injuries injuria injuriem injurieu injurien | injuriava injuriaves injuriava injuriàvem injuriàveu injuriaven | injurií injuriares injurià injuriàrem injuriàreu injuriaren | injuriaré injuriaràs injuriarà injuriarem injuriareu injuriaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| injuriaria injuriaries injuriaria injuriaríem injuriaríeu injuriarien | injuriï injuriïs injuriï injuriem injurieu injuriïn | injuriés injuriessis injuriés injuriéssim injuriéssiu injuriessin | injuria injuriï injuriem injurieu injuriïn | ||
| Infinitiu | injuriar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | injuriant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: apariar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana