intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| panteixo panteixes panteixa panteixem panteixeu panteixen | panteixava panteixaves panteixava panteixàvem panteixàveu panteixaven | panteixí panteixares panteixà panteixàrem panteixàreu panteixaren | panteixaré panteixaràs panteixarà panteixarem panteixareu panteixaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| panteixaria panteixaries panteixaria panteixaríem panteixaríeu panteixarien | panteixi panteixis panteixi panteixem panteixeu panteixin | panteixés panteixessis panteixés panteixéssim panteixéssiu panteixessin | panteixa panteixi panteixem panteixeu panteixin | ||
| Infinitiu | panteixar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | panteixant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana