transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| impossibilito impossibilites impossibilita impossibilitem impossibiliteu impossibiliten | impossibilitava impossibilitaves impossibilitava impossibilitàvem impossibilitàveu impossibilitaven | impossibilití impossibilitares impossibilità impossibilitàrem impossibilitàreu impossibilitaren | impossibilitaré impossibilitaràs impossibilitarà impossibilitarem impossibilitareu impossibilitaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| impossibilitaria impossibilitaries impossibilitaria impossibilitaríem impossibilitaríeu impossibilitarien | impossibiliti impossibilitis impossibiliti impossibilitem impossibiliteu impossibilitin | impossibilités impossibilitessis impossibilités impossibilitéssim impossibilitéssiu impossibilitessin | impossibilita impossibiliti impossibilitem impossibiliteu impossibilitin | ||
| Infinitiu | impossibilitar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | impossibilitant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana