intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| hospitalejo hospitaleges hospitaleja hospitalegem hospitalegeu hospitalegen | hospitalejava hospitalejaves hospitalejava hospitalejàvem hospitalejàveu hospitalejaven | hospitalegí hospitalejares hospitalejà hospitalejàrem hospitalejàreu hospitalejaren | hospitalejaré hospitalejaràs hospitalejarà hospitalejarem hospitalejareu hospitalejaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| hospitalejaria hospitalejaries hospitalejaria hospitalejaríem hospitalejaríeu hospitalejarien | hospitalegi hospitalegis hospitalegi hospitalegem hospitalegeu hospitalegin | hospitalegés hospitalegessis hospitalegés hospitalegéssim hospitalegéssiu hospitalegessin | hospitaleja hospitalegi hospitalegem hospitalegeu hospitalegin | ||
| Infinitiu | hospitalejar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | hospitalejant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: pujar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana