pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| hipertrofio hipertrofies hipertrofia hipertrofiem hipertrofieu hipertrofien | hipertrofiava hipertrofiaves hipertrofiava hipertrofiàvem hipertrofiàveu hipertrofiaven | hipertrofií hipertrofiares hipertrofià hipertrofiàrem hipertrofiàreu hipertrofiaren | hipertrofiaré hipertrofiaràs hipertrofiarà hipertrofiarem hipertrofiareu hipertrofiaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| hipertrofiaria hipertrofiaries hipertrofiaria hipertrofiaríem hipertrofiaríeu hipertrofiarien | hipertrofiï hipertrofiïs hipertrofiï hipertrofiem hipertrofieu hipertrofiïn | hipertrofiés hipertrofiessis hipertrofiés hipertrofiéssim hipertrofiéssiu hipertrofiessin | hipertrofia hipertrofiï hipertrofiem hipertrofieu hipertrofiïn | ||
| Infinitiu | hipertrofiar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | hipertrofiant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: apariar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana